24-násobný zoom a 16 Mpx do vrecka od Olympusu

Kompaktné ultrazoom fotoaparáty istotne každý veľmi dobre pozná. Ich výhody oceníte najmä počas dovoleniek alebo spoznávacích zájazdov, kedy nebudete musieť so sebou nosiť veľkú zrkadlovku a vďaka veľkému optickému priblíženiu budete mať fotografovaný objekt presne tam, kde ho potrebujete. Do tejto kategórie patrí aj inovovaný kompakt Olympus SZ-31MR, ktorý okrem 24-násobného priblíženia ponúkne aj superjemný dotykový displej.

Olympus SZ-31MR

Nový model kompaktného ultrazoomu Olympus SZ-31MR je nástupcom minuloročného modelu SZ-30MR, ktorý ako prvý priniesol možnosť natáčania videa a fotografovania súčasne. Tak ako sa pri nástupcovi patrí aj nový model SZ-31MR si zachoval všetky dobré vlastnosti a niektoré Olympus v prípade nového modelu ešte o niečo vylepšil. Zachovaný tak ostáva kvalitný 1/2,3” CMOS senzor s technológiou BSI pre dosiahnutie kvalitných fotografií aj pri slabších svetelných podmienkach. Zachované ostalo aj rozlíšenie 16 Mpx a chýbať samozrejme nebude ani objektív s nádherným 24-násobným optickým priblížením. To môžete navyše ešte zvýšiť pomocou digitálnej technológie na neuveriteľnú hodnotu 48. Poteší aj svetelnosť objektívu F3,0 na najširšom ohnisku avšak pri maximálnom priblížení sa budete musieť uspokojiť s už nie natoľko príjemnou hodnotou F6,9. Hlavne pri maximálnom priblížení by vám mala pomôcť k ostrým záberom účinná mechanická stabilizácia obrazu. Minimálna ostriaca vzdialenosť objektívu je 10 cm, pričom pre makro zábery môžete využiť režim “Supermacro”, ktorý fotoaparátu umožní zaostriť objekt vo vzdialenosti 3 centimetre.

Olympus SZ-31MR

Začiatočníci istotne ocenia režim inteligentnej automatiky a pre tích skúsenejších je k dispozícii programová automatika alebo rôzne scénické režimy. Pribudli aj tri magické filtre, spolu s režimom Hand-Held Starlight Mode, ktorý slúži na fotenie nočných snímkov priamo z ruky bez použitia statívu. Už iba za čerešničku na torte možno považovať integráciu režimu Panoráma a HDR. Oproti minuloročnému modelu stúpol aj rozsah citlivosti ISO na konečných ISO 80 až ISO 6 400. Nový je aj duálny koprocesor TruePic V, ktorý má zabezpečiť rýchle ostrenie a najmä podstatne menej šumu vo výsledných fotografiách. Samozrejme chýbať nemôže ani funkcia natáčania videa, ktoré si užijete vo FullHD rozlíšení pri 30 fps a HD rozlíšení pri 60 fps. Pokiaľ máte počas natáčania videa problémy s roztraseným obrazom, istotne oceníte stabilizáciu obrazu Multi-Motion Movie IS, ktorá by podľa vyjadrení výrobcu mala zabezpečiť dokonalé video aj počas chôdze. Rýchlu kontrolu fotografií a natočených videí zabezpečí jemný 3.0” displej s rozlíšením 640 x 480 bodov. Integrovanú pamäť o kapacite 43 MB budete môcť samozrejme rozšíriť pomocou pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC, pričom výrobca nezabudol ani na podporu Eye-Fi kariet pre pridanie Wi-Fi rozhrania. Predaj nového Olympusu SZ-31MR sa má začať koncom apríla a za cenu 399 USD (300,56 €) si budete môcť vybrať medzi čiernou a striebornou verziou.

Olympus SZ-31MR

Foto: Olympus

Komentáre k článku