145-palcová televízia s 16 x vyšším rozlíšením než je Full HD

Len nedávno sme vás informovali o najväčšej plazmovej televízií, ktorá sa objavila na autosalóne v Bratislave. Úctyhodná televízia pochádzala z výrobnej linky spoločnosti Panasonic. Možno práve preto si japonská televízna a rozhlasová spoločnosť NHK vybrala ako partnera pre výrobu úspešnú domácu spoločnosť so skúsenosťami. Aký je ale výsledok ich spolupráce?

UHD TV

Ultra High Definition

Síce spoločná plazmová televízia Panasonicu a NHK neprekoná veľkosť dva roky starej TH-152UX1, ktorá má uhlopriečku 152″, avšak určite nepatrí ani do kategórie najmenších. Veď kto sa môže pochváliť, že by mal doma televíziu s 145″ obrazovkou? To ale ani zďaleka nie je najväčší „gól“. Rozlíšenie obriej TV totiž dosahuje štandard UHD, teda neuveriteľných  7 680 x 4 320 pixelov (cca 34 milíonov pixelov). Pre porovnanie, Full HD so svojim rozlíšením 1 920 x 1 080 bodov obsahuje 16 x menej pixelov. Na svete sa nachádza len zopár kamerových prístrojov, ktoré dokážu zachytávať video v tomto rozlíšení.

UHD TV

Podhľad na živý obraz

Podľa tvorcov je kvalita tak úžasná, že pokiaľ sedíte 1,6 metra pred televíziou máte dojem, že sa dívate na reálnu scénu. Fungovať to má aj napriek tomu, že TV neobsahuje podporu 3D zobrazovania. Jednotlivá veľkosť klasických RGB pixelov je 0,417 x 0,417 mm. Pomer strán číni 16:9 a zobrazovacia frekvencia 60 snímkou za sekundu. Televízia je zatiaľ  len prototypom a bude vystavovaná na rôznych miestach vo svete ako prezentácia možností veľkých obrazoviek. Keďže cena staršej a pomerne horšej plazmovej televízie, ktorá bola na autosalóne v Bratislave dosahovala 599 999 € bez dane a stojanu, suma za tento kúsok musí byť astronomická. Samozrejme, že sa zatiaľ sa jedná o jedinečný, nepredajný kus. Kedy vstúpia podobné obrazovky do predaja je otázkou budúcnosti.

UHD TV

Foto: geek.com, av.watch.inpress.co.jp,utilitygratis.blogspot.com, wikipedia

Komentáre k článku